Künye

 • Reklam Veren: Arçelik
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage
 • Kampanya Adı: Çevre Günü
 • Yıl: 2019
  Ödül: Ödül Detayı
Arçelik, 5 Haziran Çevre Günü’nü, çevreye duyarlı bir iletişim üzerinden kutlamak istediği Çevre Günü iletişiminde; bu gün özelinde üretilecek içerikler ile uğraşacak, kurgu ve tasarımları hazırlayacak ekibin çalışması için güneş enerjisi ile çalışan bir alan yarattı. Burası Arçelik’in güneş enerjisi ile çalışan alanı oldu ve sosyal medya içeriklerinin üretimi için ihtiyac olan süre ve elektrik hesaplanarak, bu elektriği karşılayacak ekipmanlar temin edildi. Bu panellerden ihtiyaç olan tüm elektrik üretilerek, Geleceğin Sosyal Medyası içerikleri bu alandan hayata geçirildi.

Çevre Günü iletişimimiz kapsamında yayınladığımız ‘Duyuru’ filmimize ek olarak ‘Pelikan’, ‘Mirket’ , ‘Kunduz’ ve ‘Case’ filmlerimizle toplamda; 43.4 milyon gösterim, 14.7 milyon izlenme ve 7.6 milyon da %100 izlenme oranına ulaştık.

2 faz halinde gerçekleştirdiğimiz kampanyamızda, toplamda almış olduğumuz izlenmenin yarısı kadar %100 izlenme oranı elde ederek, kampanya genelinde başarılı sonuçlar elde ettik.

Birinci faz Youtube yayınlarımızda gerçekleştirdiğimiz brandlift study sonucunda, Arçelik markamızın reklam hatırlanma (ad recall) oranlarında %79.9’luk, marka bilinirliğinde (brand awareness) %25.2’lik, markamız hakkındaki olumlu düşünceler oranında (favourability) ise %19.5’lik bir artış gerçekleşti.

Arama Hacmi %25.1 Arttı 

Tüm bunlara ek olarak da ‘brand interest’ arama analizlerinde Arçelik markamızın arama hacminin %25.1 oranında bir artış gösterdiği görüldü. Bu da Çevre Günü iletişim videolarımız ile kullanıcılarda yaratılmak istenen çevre bilinci ve farkındalığına ek olarak, Arçelik’in çevreci marka algısında gerçekleştirilmek istenen pozitif algıya önemli ölçüde katkı sağladı.

Bu kampanyamız ile ayrıca, video kampanyalarının mağaza ziyaretleri (store visit) üzerindeki etkisini de net bir şekilde görmüş olduk. Özellikle en iyi dönüş aldığımız ‘search’ kampanyası olan ‘branding’ (sadece Arçelik aramaları) ile kıyasladığımızda aynı bütçeyi harcayarak neredeyse 2 katı daha fazla mağaza ziyareti (4,578 Store Visits) gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Künye

 • Reklam Veren: Arçelik
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage
 • Kampanya Adı: Çevre Günü
 • Yıl: 2019
  Ödül: Ödül Detayı
Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz