Künye

 • Reklam Veren: Avis
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage & Yandex
 • Kampanya Adı: Yandex Navigasyon Kullanım Projesi
 • Yıl: 2017
  Ödül: Ödül Detayı
Otokoç Otomotiv çatısı altında bulunan ve araç kiralama sektörünün öncü ve lider markası olan Avis’in geniş kitlesine hitap edebilecek yeni ve etkileyici bir mecrayla iş birliği gerçekleştirme planı vardı.

Yola çıkan herkesin kullandığı Yandex’in, bizim için doğru platform olacağını düşünerek rota üzerinde sesli reklam özelliğini kullanmaya karar verdik.
Dünyada Bir İlk!  

Bu model dünyada ilk defa hayata geçirildi ve media first bir kullanım olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sesli reklama ek olarak lokasyon pinleme özelliği ile kampanya ve lokasyon duyurularımızı yaptık. Yandex ekibiyle birlikte yürüttüğümüz çalışma sonunda projemiz hayata geçti.

Yola çıkmak üzere Yandex navigasyon ile rota oluşturan kullanıcıların duyduğu “Rota oluşturuldu.” veya hedeflerine vardıklarında “Varış noktasına ulaştınız.” şeklindeki sesli yönlendirmeleri Avis özelinde değiştirdik.

Proje ile birlikte kullanıcılara Yandex'in kendi kurumsal seslendirmesiyle “Rota oluşturuldu. Avis keyifli yolculuklar diler.” ve “Varış noktasına ulaştınız, Avis mutlu günler diler.” mesajlarını sesli olarak verdik.

Bununla birlikte rotalarında devam eden kullanıcılara, konumlarına göre 150 metre yakınlarında bulunan Avis ofislerini, Avis logosuyla birlikte haritada pinleyerek otomatik olarak gösterdik. Böylelikle sesli iletişimimize ek fayda sağlayarak Avis ofislerine yönlendirmeler yaptık.

1 Milyonun Üzerinde Kullanıcı Duydu 

1,5 ay gibi kısa bir sürede 1.586.672 kullanıcı rota oluştururken Avis sesli mesajını duydu. 581.832 kullanıcı varış noktasına ulaştığında da Avis sesli mesajını duydu. Haber ve sektör sitelerinde proje başarılı bulunarak hiçbir PR desteği verilmeden organik olarak duyurulmuş oldu. Avis, hem geniş kitlelere hitap etme hedefinde, hem de müşterilerinden ve iş hayatından gelen birçok tebrikle başarısını kanıtladı.

 

Künye

 • Reklam Veren: Avis
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage & Yandex
 • Kampanya Adı: Yandex Navigasyon Kullanım Projesi
 • Yıl: 2017
  Ödül: Ödül Detayı
Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz