Künye

 • Reklam Veren: Koçtaş
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage
 • Kampanya Adı: Çoklu Kanal Ölçümü
 • Yıl: 2017
  Ödül: Ödül Detayı
Fiziksel mağazalardan satın alma yapmış veya satın alma potansiyeli olan müşterilere ulaşarak mağazaların trafiğini artırmak ve yapılan online ve offline medya iletişimlerini bir arada değerlendirerek satışa olan etkisini ölçmek amacıyla Google Search reklamlarında lokasyon bazlı fiyat teklif stratejisi uygulayarak mağazaya uzaklıklarına göre müşterilere reklam gösterdik.
Medya stratejisini tüm kanallardaki satışları artıracak şekilde 360 derece örerek mağazaya yakın olan kişilere daha yüksek tıklama teklifleri ile reklamı daha fazla göstermeye çalıştık Facebook kampanyalarında dijital reklamı görüp yine dijital mağazada alışveriş yapan kullanıcılar ile dijitalde reklamımızı görüp fiziksel mağazaya giden kullanıcıların demografik bilgileri ve davranışları farklı olduğu için, fiziksel mağaza ziyaretlerini ve satışlarını artırmak adına farklı hedeflemeler tercih edildi.

Lokasyon bazlı fiyat teklif stratejileri uygulandı ve bu içgörüler sonucunda dijital kanaldan alışveriş yapmış kişiler ile fiziksel mağazalardan alışveriş yapmış kişiler için ayrı hedeflemeler ile farklı kampanya kurguları oluşturuldu. Bu bize alışveriş alışkanlıkları olan kişileri ayrıştırarak kurguları hazırlanan profillere göre şekillendirme imkanı verdi.

Google Search reklamlarında lokasyon bazlı fiyat teklif stratejisi uygulayarak mağazaya uzaklıklarına göre müşterilere reklam gösterilen kampanya ile yüklenen data sonucu erişilen 5.600.000 kişinin kaçının dijitalde reklamı görüp fiziksel mağazayı ziyaret ettiği veya alışveriş yaptığı görüldü. Google reklamları ile birlikte bu dönemde fiziksel mağazalara 50.000 trafik sağlandı.

Facebook için fiziksel mağazalardaki satış başı maliyetleri dijital mağaza satış maliyetlerinden %85 daha düşük gerçekleşti.

Reklamları görenlerin %4’ü fiziksel mağazaları ziyaret etti. Reklamları tıklayan kişilerin toplamda dijital+mağaza ROI’ı x27, reklamları gören kişilerin toplamda online+offline ROI’ı x60, fiziksel mağazalardaki ROI 16x, dijital mağazadaki ROI 11x olarak gerçekleşti.

Google için fiziksel mağazalardaki satış başı maliyetler dijital mağaza satış maliyetlerinden %75 daha düşük gerçekleşti. Reklamları görenlerin %7’si fiziksel mağazaları ziyaret etti. Toplamda dijital mazağa ve fiziksel mağaza toplam ROI’ı x30, fiziksel mağazalardaki ROI x23, dijital mağazadaki ROI x7 olarak gerçekleşti.

Künye

 • Reklam Veren: Koçtaş
 • İnteraktif Reklam Ajansı: Ingage
 • Kampanya Adı: Çoklu Kanal Ölçümü
 • Yıl: 2017
  Ödül: Ödül Detayı
Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz