A/B Testi (A/B Testing) Nedir?

Dijital pazarlamada sıkça tercih edilen, net veri elde etme yöntemlerden biri olan A/B testi, fikir birliğine varılamayan ya da sonucu öngörülemeyen çözüm sistemlerinden hangisinin daha çok fayda sağlayacağını bulmak adına yapılır. Bölme testi, kova testi, davranış testi gibi isimlerle de anılır.

A/B testi basit bir ifadeyle dijital dünyanın deneyidir. A ve B şeklinde iki değişken içeren deney, rastgele yapılır. Ajansımız A/B testi hizmeti kapsamında hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek amacıyla bir web sayfasının farklı sürümlerinin yaratılmasını, karşılaştırılmasını sağlar ve bu karşılaştırma sonucunda toplanan verilerle ilgili sayfanın hedef kitlenize yönelik optimize edilmesine profesyonel bir şekilde yardımcı olur.
 

A/B Testinin Amacı

A/B testinde yapılan karşılaştırmanın amacı, uygulanan duruma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, web sitenizdeki ana sayfa, üyelik sayfası, satış sayfası ya da bülten için farklı A/B testleri yapılabilir. Siteye üye olma, satış sağlama, tıklama vb. bir aksiyon hedeflediğinizde A/B testleri ile kullanıcı deneyimindeki performans değişimini takip edebilirsiniz.
 

A/B Testi ile Hangi Ögeleri Test Edebiliriz?

Web sitenizde yapmak istediğiniz değişikliklerin karşılaştırmalı sonucunu veren A/B testi, önceden kararlaştırılmış sorular sormanızda ve değişikliğin etkisi hakkında kesin veri elde etmenizde size yol gösterir. Markanızın metin içeriklerinde kullanılan kelimelerin seçimi, fontundan puntosuna kadar test edilebilir. Aynı şekilde web sitenizdeki butonların, sekmelerin rengini, boyutunu ve konumunu; doldurulması beklenen bir formdaki alanların sayısını; seçilen görsellerin yerlerini, boyutunu; ürün ya da hizmet bilgisinin sayısını, renk seçeneklerini; bannerların yerleşimini ölçümleme noktasında A/B testi bize yardımcı olur. Ayrıca e-ticaret siteleri için ‘customer journey’ adımlarının optimize edilmesi konusunda dönüşüm oranlarının artırılmasını sağlar.

Ingage A/B Testi Çözümlerinde Ne Sağlar?


A/B testi hizmeti kapsamında ilk olarak performansından memnun olmadığınız ya da öne çıkarmak istediğiniz sayfalarınızı belirliyoruz. İlgili sayfaların en az iki olmak üzere farklı varyasyonlarını yaratarak istediğiniz doğrultudaki kitle ya da tüm ziyaretçileriniz üzerinde test ediyoruz. Ardından elde edilen verilerle hangi varyasyonun hedef kitleniz üzerinde daha iyi performans gösterdiğini belirliyor ve ilgili varyasyonun standart varyasyon olmasına yönelik öneriler sunuyoruz.
 

A/B Testi Hizmetleri İçin Teklif Alın

Dijital medya ve pazarlama alanında geçmişteki başarılarımız, uzman kadromuz ve bilimsel yaklaşım prensibimiz sayesinde size ileriye tasıyacak A/B testing danışmanlık hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz