Alan adları, sitenizin pazarda tüketici açısından nasıl konumlandırılacağı konusunda önemli bir etken. Hedef kitlenize ulaşabilmenizin ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmenizin en doğru anahtarı, kurumsal kimliğinizle örtüşen domainlere sahip olmanız.

Alan adı alacak firmalar için ilgili uzantının dolu olması da önemli sorunlar arasında. Marka kimliğinize en uygun domaini satın alma veya mevcut alan adınızı yenileme süreçlerinizde uzman kadromuzun desteği ile kolaylık ve maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.

Alan Adı (Domain Names) Nedir?

Alan adları, şirketlerin internetteki kimlikleridir. Kullanıcılar, alan adınız olmadan web sitenize ulaşım sağlayamaz. Aynı zamanda bu adlar, internet sitelerinin fiziksel anlamda da karşılığıdır. Alan adı, size ait olan web sitesinin internet ortamında sözel hâle çevrilmiş biçimidir. Alan adında, bilgisayarların birbirini algılayabilmesini sağlayan ve IP adresi şeklinde adlandırılan numaralandırma sistemi, daha akılda kalıcı olması adına kelimelere uyarlanır.  

Web sitenizin zihinde kalıcı ve her an ulaşılabilir olmasını istiyorsanız, sade ve akıllıca oluşturulmuş bir domain satın almak, dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden.
 

Domain Seçimi

Potansiyel müşterilerinizin size kolay ulaşabilmesi için doğru alan adını tercih etmek son derece önemli. Seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

Konuyla bağlantı kurun: Faaliyet gösterdiğiniz konuyla bağlantılı bir alan adını tercih ederek hem akılda kalıcılığı artırabilir hem de arama motorlarının web sitenizi daha üst sıralara taşımasını sağlayabilirsiniz. Örneğin restoran veya yemek üzerine kurulan bir sitenin alan adı ilgili anahtar kelimeleri içerdiğinde rakiplerinden daha hızlı sıyrılabilir. 

Akılda kalıcılığı sağlayın: Olabildiğince kısa bir alan adı kullanarak mevcut ve potansiyel müşterilerinizin akıllarında kalıcılığı yakalayabilirsiniz. Ayrıca yaratıcı ifadelere başvurmak da bu anlamda etkili olabilir.

Anahtar kelimelerden yararlanın: Şirketinizin faaliyet alanı ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz. Bunun için arama motorlarına ilgili kelimeleri yazarak alternatif önerileri listeleyebilir ve aralarından seçim yapabilirsiniz.

Farklı uzantıları değerlendirin: Markalar için akıllara gelen ilk seçenek ‘com’ uzantısı. Buna karşılık alanınızla ilgili diğer uzantıları kullanmayı da tercih edebilir, bu sayede daha hızlı farklılaşabilirsiniz.
 

Ingage Alan Adı Çözümleri ile Ne Sağlar?

100% dijital hizmetler ile kurulan ve teknolojiyi tüm servislerine entegre eden ajansımızda markanıza; dijital pazarlama hizmetlerinin yanı sıra alan adı çözümlerinde toplu satın alma gücü ile domainlerin uygun fiyata alınması, geçerlilik süresinin takibi ve yönetilmesi gibi konularda destek sunuyoruz.
 

Domain Satın Alma Hizmetleri İçin Teklif Alın

Stratejik ve teknolojik liderlik ile müşterilerimize stratejik danışmanlık sağlıyor, etkili alan adı çözümleriyle markanızın rekabet gücünü artırıyoruz. Toplu domain satın alma, domain kaydı ve diğer konularda destek için iletişim sayfamızdan uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz