Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzü Nedir?

Kullanıcı deneyimi (UX): Dijital pazarlama ekosisteminde UX (user experience), kullanıcıların ziyaret ettikleri websitesi ve mobil uygulama içerisindeki deneyimlerinin niteliğini temsil eder. Arayüz bünyesindeki yazıların okunaklı olması, uygulama içerisinde yön bulma (navigasyon) kolaylığı, anlaşılırlık ve netlik gibi konuların kurgusu kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Yani bir kullanıcı deneyiminin başarısını, arayüz elemanları ile olan etkileşimin kolaylığı ve amacına uygunluğu ile ölçmek mümkün.

Kullanıcı arayüzü(UI): UI(user interface), tasarım ve yazılım alanlarında sıklıkla kullanılan bir kavram olmakla birlikte grafik yönden tasarlanmış ve düzenlenmiş bir bütünü ifade eder.

Bir web sayfasının, mobil uygulamanın veya dijital ortamda çalışan herhangi bir programın içinde yer alan butonlar, yazılar, görseller ve şekiller arayüz bütününün birer parçalarıdır. Diğer bir deyişle, söz konusu web sayfasının, mobil uygulamanın veya dijital programın arkasındaki yazılım iskelet olarak düşünülürse, kullanıcı arayüzünü iskeleti çevreleyen kas sistemi olarak kabul etmemiz mümkün.

Bunun yanı sıra arayüzü meydana getiren tüm grafik elemanların arasındaki etkileşim hareketleri ve animasyonlar da kullanıcı arayüzünün bir parçası olarak kabul edilir. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, çalıştıkları markanın kurumsal yapısını ve iletişim felsefesini de göz önünde bulundurmak şartı ile arayüzde kullanılacak olan renk skalasını, düğme ve şekillerin stillerini kararlaştırır. Aynı zamanda tasarımcılar, bu ögelerin birbirleri ile olan ilişkilerini de kurgulayarak estetik bir bütün yakalamayı hedeflerler.
 

Ingage UX ve UI Çözümleriyle Ne Sağlar?

Uygulamanızın veya web sitenizin estetik görünümünü kurgularken işlevselliği ve kullanıcı etkileşimini odağımıza alıyoruz. Sayfanızın profesyonel görünmesi ve müşterinizin amacına en kolay şekilde ulaşmasını sağlayan bir UX / UI çalışması markanız için sadakat yaratırken KPI’larınıza da ulaşmanıza yardımcı olur. Özellikle dönüşüm optimizasyonu ile müşterilerinizin istediğiniz aksiyonları almasını kolaylaştıracak öneriler sunuyoruz.

Ingage’de web sitenizi ve mobil uygulamanızı tasarlarken farklı müşteri personalarına hitap edebilen tasarımlar yaratılmasına önem veriyoruz. Oluşturduğumuz içgörüler sayesinde hedef kitlenizi analiz ediyor, onlara en doğru ve pratik yönden ulaşmanızı sağlayacak çözümler üretiyoruz.

Kullandığımız teknolojik araçlar ile A/B testleri yaparak farklı müşteri kitlelerinde tasarımlarınızın etkinliğini ölçüyoruz. Veriye dayalı stratejiyi benimsemiş profesyonel ekibimizden alacağınız tasarım desteği ile markanızı dijital ortamda hem şık, hem de kullanımı kolay ve amacına uygun bir arayüz ile temsil edebilirsiniz.
 

UX / UI Hizmetleri İçin Teklif Alın

Estetiği ve kullanım kolaylığını bir arada düşünerek hareket ediyor ve müşterilerimize sunduğumuz dijital çözümleri, fark yaratan tasarımlar ile destekliyoruz. Kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimi ve diğer dijital hizmetlerimizle ilgili teklif almak için iletişim sayfamızdan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz